3 kwietnia 2011

Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy - Maciej Grabski

 "Gdyby serialowego Ojca Mateusza umiejscowić w Wilkowyjskiej scenerii "Rancza", a wszystko to przenieść w lata siedemdziesiąte, jak nic otrzymalibyśmy... Księdza Rafała!"
Tak rozpoczęłam recenzję debiutanckiej powieści Macieja Grabskiego. "Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy" to druga książka w dorobku literackim tego pisarza. Równie udana!

Jak łatwo się domyśleć, mamy do czynienia z kontynuacją losów przesympatycznych bohaterów pierwszej części opowieści o Gródku. W mieścinie jednak wiele się zmienia. Tytułowe niespokojne czasy naprawdę dają o sobie znać. Świat dookoła staje się groźny. Zza każdego rogu czyhają niebezpieczeństwa. Co począć?!

Ksiądz Rafał zawsze da sobie radę :)

W fabułę książki pan Grabski wplótł więcej wątków sensacyjnych niż w pierwszej części. Dzięki temu akcja jest bardziej napięta, ale oczywiście książkę czyta się równie miło i chętnie pochłania się kolejne strony.

Dodam jeszcze, że w tej części przeczytamy wiele o Mai, młodszej siostrze księdza, której postać wzbudziła we mnie ogromną sympatię.

Autor książki posiadł niezwykłą umiejętność selekcji informacji. Opisuje nie to, co najważniejsze, lecz to, co najciekawsze. Przykładowo: o samej wigilii Bożego Narodzenia wspomina tylko w jednym zdaniu - że się odbyła. Zaś na ciekawe sytuacje mając miejsce podczas przygotowań poświęca wiele stron. Dzięki temu nie brnie w żmudne opisy uroczystości, które przecież sami dobrze znamy z własnego corocznego doświadczenia, lecz opisuje sytuacje zabawne i niecodzienne.

Ale wróćmy do samej książki. Jej klimat jest utrzymany w klimacie pierwszej części. Z pewnością powinni ją przeczytać ci, których zachwycił 'Ksiądz Rafał'. A wszyscy, którzy jeszcze o nim nie słyszeli, albo nie mieli okazji przeczytać:
Marsz do księgarni i czytać obie części! Obowiązkowo! :D

Serdecznie polecam! :)

20 komentarzy:

 1. Kolejna super recenzja ksiązki o księdzu Rafale:) Pomalutku mięknę i chyba sobie kupie obie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka za mną "łazi" już od dłuższego czasu,w ksiągarni nie mieli pierwszej części,więc muszę cierpliwie poczekać,bo nie lubię zaczynać od drugiej części,czy kontynuacji :)
  Najpierw muszę poznać bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach. Recenzja ciekawa i z chęcią przeczytam tę książkę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomaszeruję na pewno. Po pierwszym tomie ostrzę sobie zębiska ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. przeczytam na pewno, lubie takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi średnio podobała się ta książka

  OdpowiedzUsuń
 7. Taka ocena mówi sama za siebie :) Z chęcią przeczytam obie części :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie czytam.
  Pozdrawiam
  boena

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj w klubie oczarowanych Księdzem Rafałem i spółką! :D Dawno nie czytałam tak fajnych, pozytywnych, mądrych i zwyczajnie fajnych książek :D Taki plaster na duszę, przywracają mi wiarę w ludzi :) I bardzo czekam na kolejny ruch autora - w którym kierunku pójdzie, jak będzie się rozwijał.

  Wszystkim z całego serca polecam!

  PS. Ale czytajcie w kolejności, a nie zaczynajac od tej części, bo jest to trochę bez sensu ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. A mogę marszem udać się do biblioteki? Wyczerpałam już limit zakupowy :(
  A książkę, ba obie części przeczytam z pewnością :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak właśnie, o tym zapomniałam wspomnieć w recenzji: koniecznie zacznijcie od pierwszej części. Autor w drugiej części nie bawi się w streszczanie poprzednich wydarzeń, tylko od początku rozwija akcję.

  Kinga, nie ważne czy do księgarni czy do biblioteki ;) Ważne, żebyś przeczytała - o to tutaj chodzi ;DD

  OdpowiedzUsuń
 12. a ja jakoś nie mogę się przekonać. może dlatego, że odstrasza mnie wspomnienie o "Ranczu", nienawidzę tego serialu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pomimo dobrej opinii raczej nie sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja się zastanowię...Jak będzie trochę wolnego czasu na pewno poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pierwszy raz z księdzem Rafałem spotkałam się jakieś 2 tygodnie temu (pozytywna recenzja), teraz znowu. Ale tematyka niezbyt mnie porywa, chyba nie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 16. Słyszałam o tej książce i wygląda na całkiem ciekawą, więc może przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Szczerze, to kojarzy mi się z Ojcem Mateuszem xDD

  OdpowiedzUsuń
 18. przeczytałam obie po prostu super polecam

  OdpowiedzUsuń
 19. Dobrze wiedzieć, że autor umiejętnie prowadzi akcję, a nie "brnie w żmudne opisy uroczystości, które przecież sami dobrze znamy z własnego corocznego doświadczenia". Widać pozycja obowiązkowa- szkoda tylko, że jej nie widziałam w bibliotece. Możliwe, że coś przeoczyłam- poszukam jeszcze raz :).

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Super książki,przeczytałam obie,chociaż planowałam mycie okien!Ale,gdzie znależć takiego księdza,który rozumie ludzi?U nas panuje książkowy ks.Stanisław,tylko jeszcze lubi uprawiać politykę i mnożyć swój majątek,pomimo,że dawno osiągnął wiek emerytalny!Ale nasze pokolenie jest już mobilne,a w sąsiednich parafiach zdarzają się księża przyciągający jak"Ksiądz Rafał"!Książki polecam,czekam z niecierpliwością na następne!:)

  OdpowiedzUsuń